Hydroizolacja tarasu lub balkonu


Hydroizolacja jest niczym innym jak warstwą ochronną, która zapobiega uszkodzeniu, bądź naruszeniu danej powierzchni poprzez działanie wody lub wilgoci. Oczywiście możemy zastosować kilka rodzajów izolacji. Hydroizolacja balkonu, czy hydroizolacja tarasu nie będzie się wiele różnić, wybieramy zawsze tą najbardziej nam odpowiadającą. Pod względem właściwości możemy wyróżnić trzy podstawowe odmiany warstw ochronnych. Rodzaje te pomogą nam dobrać odpowiednie produkty do hydroizolacji, która najbardziej będzie nam odpowiadać:

– hydroizolacja stricte przeciwwodna tzw.ciężka -> tego rodzaju hydroizolacja, wykonana jest z niezwykle trwałych materiałów takich jak
izolacje bitumiczne z wkładkami z papy, cienkie blachy metalowe czy laminaty z tworzyw sztucznych. Takie izolacje sprawdzają się przy budowach gdzie taras, balkon są narażone na bardzo silny wpływ ciśnienia hydrostatycznego

– hydroizolacja lekka przeciwwilgociowa (często przy tarasowa)->gdzie konstrukcja znajduje się powyżej poziomu wody gruntowej.Ten rodzaj izolacji idealnie spełni swoje zadanie w przypadku podziemnych części budynków, czy tarasów położonych na piasku lub żwirze(gruntach przepuszczalnych). Do stworzenia hydroizolacji lekkiej najczęściej używa się powłok bitumicznych z asfaltu, lub tworzyw sztucznych, czy najzwyklejszej masy uszczelniającej. Lekka hydroizolacja nie sprawdzi się w przypadku bezpośredniego kontaktu z wodą np. opadową, zalegającą.

– hydroizolacja średnia-> najczęściej stosowana w przypadku balkonów i tarasów narażonych na spływ wody opadowej .Tego typu hydroizolacje są tworzone przy użyciu papy. Dzięki czemu woda może swobodnie spływać po balkonie nie przesiąkając w części budynku.

Reasumując hydroizolacja powinna być stosowana w przypadku każdej nawierzchni mającej trwały kontakt z wodą lub wilgocią, a także powinna być dobrana do miejsca uszczelnienia i warunków otoczenia.

Zobacz polecane: hydroizolacja balkonu.